Võimalikule koeraomanikule

Minu eesmärk kasvatajana on säilitada ajalooline samojeedi koera tõug sellisena nagu me teda tunneme – nii välimuse, kui iseloomu poolest. Pean oluliseks hoida oma koertes alles samojeedi koera tõu algne eesmärk, milleks ta aretati. Arktilise kelgukoerana on samojeedi koer ennekõike töökoer, kuid mitte ainult. Leebe iseloomuga samojeedi koeral oli mitmeid otstarbeid – teda kasutati kelguveos, aga ka jahil. Samuti elasid samojeedi koerad oma pererahvaga külgkülje kõrval nende kodudes, magasid koos oma peremeestega ja isegi soojendasid neid talvel.

Kodu ja perekond

Minu jaoks on oluline, et minu koerte armastavad pered pakuksid neile füüsiliselt ja vaimselt aktiivset elu. Samojeedi koer on palju rohkem, kui kaunistus diivanil ja oleks äärmiselt tore, kui rohkem samojeedi koeri leiaks oma tee diivanilt veorakendisse. Kuna samojeedi koer elas oma perekonnaga tihedalt külgkülje kõrval koos, pööran ma palju tähelepanu kutsika tulevastele elutingimustele. Pole oluline, kas sa elad korteris või (aiaga piiratud) majas oluline on, et planeeritav koer mahuks ajaliselt sinu igapäeva toimetustesse ning, et sul oleks aega temaga tegeleda. Oluline on ka, et „aia-inimesed“ ei paigutaks oma koera elama ainult üksinda õue ilma perekonna läheduse ja kontaktita. Samojeedi koer on kelgukoer, mis tähendab, et soov elada karjas on tema DNA-s ning ta on õnnelik just seal, kus on tema perekond. Eriti palju vajab lähedust, kontakti ja ühiselt veedetud aega kutsikas.

Koolitus ja karvahooldus

Samojeedi koerad on isepäised ja tavaliselt on neil asjadest oma arvamus – kelk peab ju alati edasi liikuma! Armastan seda neis! Kuid just seetõttu on ääretult oluline pühendada kutsika esimese pooleteise eluaasta jooksul aega ja raha tema koolitamisse. Koolitatud samojeedi koer on lihtsalt suurepärane kaaslane, keda endaga kaasa võtta ükspuha, kuhu sa lähed – olgu see restorani või automatkale Euroopasse. Samojeedi koer kehastab ilu ja efektsust. Nähes samojeedi koera soovin, et minu silm temal puhkaks ja minu käsi naudiks tema karva puudutust. Samojeedi koer on ilus ja efektne ainult siis, kui ta on pestud, kammitud ja tema karv tundub käe all puhas. Räpast ja kammimata samojeedi koera on valus vaadata ja ma tõesti ei soovi peale samojeedi koera paitamist oma käsi pesta, sest need said mustaks. Ning ilusad koerad osalevad ka koerte näitustel.

Kontakti hoidmine ja tõugu panustamine

Näitustel osalemine on minu hinnangul koeraomaniku panus oma tõu arengusse ja kestma jäämisesse. Koerte näitused on olulised ennekõike tõu geneetilise mitmekesisuse säilitamiseks olles kohtadeks, kus ennast teineteisele tutvustatakse ning aretusvalikuid tehakse. Seega on koerte näitusel osalemine panustamine oma tõu tulevikku – samojeedi koera tulevikku! Eriti isaste koerte omanike poolt. Lõpetuseks väärtustan ma regulaarset kontakti oma koeraomanikega. Soovin teada, kuidas kutsikas kasvab ning, kuidas hiljem koeral läheb. Tagasiside minu kutsikate ja koerte elust ja tervisest on mulle väga oluline!

Kokkuvõtteks

Ma otsin oma võimalikus koeraomanikus valikut järgnevast:

  • Valmisolekut pakkuda kutsikale armastavat kodu, sobilikke elutingimusi ja piisavalt tähelepanu.

  • Valmisolekut pühendada aega ja raha kutsika koolitamisse.

  • Valmisolekut panustada koeraga tulevikus koerasporti olgu selleks canicross, tõukeratta vedu, koos koeraga suusatamine või kelguvedu.

  • Valmisolekut osaleda koerte näitustel.

  • Valmisolekut hoida kontakti ning anda tagasisidet kutsika kasvamisest ja koera elust.

  • Valmisolekut teostada koerale Eesti Samojeedide Tõuühingu poolt ettenähtud terviseuuringud.

Plaanides kutsika võtmist loe ka meie blogi artiklit samojeedi kutsikatest
Somojeedi kutsikas jooksmas
Scroll to Top