Samojeed vajab regulaarset karvahooldust
Sinu samojeedi koera imeilus valge kasukas vajab korrapärast karvahooldust, et vältida naha probleeme ja karva kahjustumist ning, et hoida see jätkuvalt pilkupüüdev ja ilus. Karva pikkus, tihedus ja struktuur võivad erinevate isenditel erineda. Mõni kasukas vajab tihedamat hooldust ja mõni vähem. Mida pikem ja tihedam on karv, seda tihedamat hooldust see vajab! Sinu koera karv on kaetud erilise rasukihiga, mis on mustust hülgav. Lase oma poriseks saanud lemmikul lihtsalt ära kuivada, harja ta korralikult läbi ning karv on jälle nagu uus! Kogu keha pesu toimub vastavalt vajadusele. Ühe koeraga majapidamises võib seda teha vabalt korra 3-4 kuu jooksul. Pea meeles, et selle tõu kasukat ei trimmita ega lõigata. Sellest, millele ja, kuidas siiski kääridega ligineda räägin allpool.
Samojeedi kutsika harjutamine karvahooldusega
Ilmselgelt ei ole noor samojeedi kutsikas vaimustuses talle „kammiga kallale tulevast“ omanikust. Kammimine ja kraasimine ei ole sinu lemmikule mingil kujul valusad, aga nendega harjumine võtab aega. Alusta selle treeninguga kohe, kui teie ühine elu on alanud. Harjuta teda karvahoolduse ja tema keha katsumisega alguses ülepäeva 5-10 minuti kaupa järkjärgult protseduurile kuluvat aega pikendades. Jaga harjamise ajal kutsikale ohtralt kiitust ja jää endale kindlaks, kui talle sinu tegevus ei meeldi. Lõpuks ta õpib, et iluprotseduurid on tulnud selleks, et jääda ning aktsepteerib neid.
Kutsika pehmesse karva tekivad kergesti pusad, mistõttu on harjamine oluline. Kutsika kasukat harjatakse (tiheda ja piisavalt pikapiilise kraasiga) kiht kihi kaupa vastu karva, et pehme aluskarv saaks korralikult läbi harjatud. Tihe alusvill tõuseb sellepeale ülesse ja koera nahk saab paremini hingata. Lisaks harjamisele harjuta oma kutsikat ka kammimisega. Kutsikas vajab harjamise asemel kammimist eelkõige karvavahetuse perioodil ning ilma harjutamiseta ei saa see tegevus talle kohe üldse meeldima.
Vajalikud töövahendid
Sinu lemmiku hooldusvahendite hulgas võiks olla üks lühemate piidega kraas, üks pikemate piidega kraas ning kamm. Hea lühemate piidega kraas on Doggyman Slicker Brush suuruses M. Kasutan seda ise kutsikate harjamisel ning täiskasvanud koeral jalgade ja saba harjamisel. Pikemate piidega kraasi kasutan täiskasvanud koera harjamisel ning olen oma kasvandikele koju kaasa pannud Transgroom Tuffer Than Tangles M suuruses kraasi. Kamm võib olla näiteks Show Tech The Big Brother Comb 25cm vms. Kammi puhul on oluline, et selle piide otsad poleks liiga teravad ega ka liiga tömbid.
Samojeedi kammimine
Suurim viga, mida koera kammimisel või harjamisel tehakse on, et harjatakse läbi tema pealiskarv, kuid aluskarv jäetakse puutumata. Kui sa ei ole oma valge vahupalli kammimisel ja kraasimisel pisutki higiseks läinud, siis pole sa ilmselt teda korralikult ja „põhjani“ läbi kamminud. Täiskasvanud täiskarvas koera põhjalikult ja nahani läbikammimisele kulub umbes 30-45 minutit. Mulle endale meeldib kammida oma koerad läbi ligikaudu korra paari nädala jooksul, et nad oleksid ilusad, puhtad ja kohevad. Sopaselt perioodil on heaks abimeheks föön, millega on hea karvast tilkuvat soppa välja puhuda. Ainult vaata, millise seina pihta sa selle sopajoa suunad! Laisk omanik saab fööniga kiirelt valgeks ka juba halliks tõmmanud karva ilma seda tegelikult läbi pesemata. Vaata, kuidas oma samojeedi koera kammida kennel Flying Snowflake õppevideost:
Karvahooldus karvavahetuse perioodil
Karvavahetus on periood, kui koer oma aluskarva maha heidab. Mõnikord heidetakse maha ka mingi osa pealiskarvast. Need võivad toimuda koos või erinevates etappides. Emased vahetavad karva üldjuhul kuu või paar enne jooksuaega. Isased enamasti korra aastas ajastades selle väga individuaalselt. Sel perioodil on väga oluline kammida (just kammida ja mitte kraasida) oma koera igapäevaselt kuni vana karv on eemaldatud. Mida kiiremini saab vana karva kätte, seda kiiremini see „lumesadu“ lõppeb. Tavaliselt teevad inimesed selle vea, et ei kammi oma koera piisavalt tihedalt ja hoolikalt, mistõttu tundub karvavahetus väga pikk, koer välimuselt tokerdanud ja kodu väga karvu täis. Tihe kammimine kiirendab karvavahetust ja vähendab karvatuuste põrandatel! Teine viga, mida tehakse on metoodiline: karvavahetuse ajal koera mitte ei kammita, vaid püütakse kraasida nagu tavaliselt kraasida, kuid sellega vana karva kätte ei saa. Karvavahetus on just see hetk, miks on vaja harjutada oma lemmikut maast madalast lisaks kraasile ka kammiga. Surnud karv eemaldatakse koera kasukast kammiga ning mitte siuh ja siuh nagu kraasides, vaid mööda keha pinda tugevalt tõmmates ja vedades. Vaata meie kenneli õppevideost, kuidas seda teha:
Karvavahetust saab kiirendada pesuga. Enne koera pesuga alustamist on väga oluline koer põhjalikult läbi kammida või fööniga föönitada ning lahtine karv eemaldada. Surnud aluskarv tõmbab märjaks saades vilti ja seda on väääga raske kuivatamise ajal kätte saada. Mina ise ootan pesuga tavaliselt seni, kui enamus vanast karvast on maha tulnud, misjärel pesen ma koera läbi, et viimanegi vana karv eemaldada.
Käppade korrigeerimine
Käppade hooldus ja korrigeerimine tähendab käppade alt varvaste vahelt välja kasvavate karvade ära lõikamist. Samuti käppade külgedelt ja käppade pealt pikaks kasvanud ja välja turritavate karvade ära lõikamist. Käppade alt lõigatakse karvad ära selleks, et koeral ei oleks põrandal libe ning, et talvel sinna lumetükid ei koguneks. Käppade külgi ja pealisosa piiratakse lisaks esteetilistel põhjustel, sest ülekasvanud karvad seal on igas mõttes koledad ning räägivad omaniku hoolimatusest. Küüni tuleks lõigata iga kuu paari tagant või, kui kuuled jälle põrandal küünte klõbinat. Küünte lõikamisel ei tohiks sisse lõigata selle roosasse osasse, sest seal asetsevad veresooned. Juhul, kui oledki küüne verele lõiganud, siis peatab verejooksu hästi haavatud küüne tupsutamine kange lilla-pulbriga (kaaliumpermanganaat). Üldiselt ei taha verejooks küünest hästi kinni jääda, kuid kange lilla-pulber „kõrvetab“ selle koheselt kinni. Veendu, et sa ei kõrveta mitte midagi muud peale verise küüne! Kui koeral on küüned väga pikad, siis ei tohiks neid ühe lõikamisega ära lõigata, vaid järkjärgult mitme korraga tasapisi lühemaks naksata. Vaata järgmistest õppevideotest, kuidas piirata käppade alt karvu ning, kuidas teha ilusaks käppade ümbrus.
Pesemine ja šampoonitamine
Kasuta pesemisel üksnes koertele mõeldud šampoone, sest koera ja inimese naha hooldusvajadused on erinevad. Enamus koerašampoone on kontsentraadid, mida segatakse veega. Alustades pesu, tee karv esmalt märjaks ning kanna seejärel sellele lahjendatud koerašampoon. Ära püüagi kogu karva märjaks saada – mina lasen koera karva pealiskihi käsiduššiga põgusalt märjaks ning alustan koheselt šampoonitamist. Jälgi kindlasti, et šampooni lahus liiga kange poleks, see võib rikkuda karva. Aja šampoon karval korralikult vahule ning loputa seejärel välja. Korralik loputamine on väga tähtis! Šampoon on välja loputatud, kui märg karv tundub näppude vahel krudisev. Hõõru kasukas rätikuga kuivaks ja seejärel föönita.
Föönitamine ja kuivatamine
Kutsika föönitamisel on võimalik kasutada veel tavalist juuksefööni, täiskasvanud koera kasuka kuivatamiseks on vajalik spetsiaalne koera föön. Mina otsisin endale koerafööni, kui mu esimene valge flaffik oli 6-7 kuune ja ma tema peal oma juuksefööni läbi kõrvetasin. See on kindlasti väga hea investeering. Koerafööniga föönitamisel jälgi, et tugev õhuvool silma või kõrva ei satuks – kõrva sattudes võib see koera kõrvakuulmist koguni pöördumatult kahjustada! Alguses ei pruugi föön sinu lemmikule meeldida, kuid harjuta seda, sest ilma föönitamiseta kuivab sinu lemmik vääääga kaua. Föönitamisel jälgi kindlasti, et kuivaks saaks ka aluskarv, sest niiske koer võib kergesti külmetuda! Mina teen kuivatamise ajal regulaarselt pause, mille ajal harjan karva kraasiga ning katsun selle niiskus või kuivusastet ning vajadusel jätkan föönitamist. Niiske karv ei ole ohutu ei talvel ega suvel. Suveperioodil on pesu või ujumise tõttu märjaks jäänud koeral risk kõrge haigestuda bakteriaalsesse nahapõletikku nimega hotspot. Raskekujuline hotspot võib vajada hormoon- või antibiootikumi ravi. Paljud veterinaarid reageerivad sellele kohese kasuka maha pügamisega, mida sammari puhul kindlasti teha ei tohiks. Kui märkad nahal punakat laiku, mida sügeleb ja, mida koer aktiivselt lakub, pöördu kiirelt loomakliinikusse. Just hotspoti riski tõttu ei soovita ma kuumal perioodil koeri ujumisega jahutada!
Õige fööni valimine
Millist fööni ja šampooni valida? Tavaliselt soovitatakse valida fööniks kahemootoriline föön, kuid fööni valides pööra mootori võimsuse asemel suuremat tähelepanu selle poolt puhutava tuule kiirusele. Tõhusam on see föön, mis puhub kiiremat tuult. Šampooni valik on pisut katsetamise küsimus – kuidas sellega pesemine tundub, kui kergesti selle välja loputada saab, kuidas tundub pesu järel koera karv jne. Samojeedi karv ei tohiks jääda peale pesu mingil juhul raske ega rasvane, vaid kerge ja kohev. Seetõttu ei panda neile karva ka baslamit, eriti enne näitust, sest see muudab karva tihti raskeks. Kui sa ei pannud balsamit, aga karv on raske, siis võiks vahetada šampooni. Näitusekoera šampooni valik on keerulisem küsimus, kuid ühele toredale perekoerale soovitaksin ma SoPosh või K9 šampoone. K9 sarjast tavalist Aloe Vera või Texture versioone. Oma kenneli koerte põhjal ütlen, et niisutavat šampooni nad ei vaja, nagu ka mitte valgendavat või sügavpühastavat, mis kasva liigselt kahjustada võib. Viimaste asemel on oluliselt paremaks tooteks tavaline koerte tõrvašampoon, mis teeb tervislikumalt ära täpselt sama töö, isegi paremini. K 9 sarjas on ka anti-tangle spreid, kuid mina ei ole neid kammimisel kasutanud. SoPoshi valikust on hea valik näiteks I´m So Puffy, mis lisab kohevust, aga ka I´m So Fantastic.
Püksite korrigeerimine
Püksteks nimetatakse tagajalgade karva. Pükste pikkus ja on individuaalne, kuid mõnikord kipuvad püksid üle kasvama ja pikalt alla rippuma. Selle tõu puhul on iluideaaliks kumer ja mõõdukate pükstega tagumik. Üleliigsed ja liiga pikad püksid katkutakse (või kitkutakse) sõrmedega lihtsalt välja senimaani kuni tagumiku karvakuju on taas kumera joone moodustanud. Ning…ei, see ei ole talle valus. Üks ilus pükste kumerus on selline:
Lõpetuseks
Mulle tundub järjest enam, et meie koeraomanikele meeldib mõelda, et nende koeri hooldavad groomerid. Koer on ilus ja puhas mõned nädalad peale groomingus käimist ning kõnnib siis enamuse ajast ringi hall, tokerdanud ning kammimata. Mõni isend satub ka groomeri juurde harva. Kuid! Groomer saab olla ainult omaniku abimees ja mitte kunagi tema põhihooldaja. Oma koera hooldab alati omanik ise – mitte groomer!