Kaasomandi koer ja koera tingimuslik loovutamine on kaks erinevat nimetust ja lepingut peaaegu samasisulisele tehingule. Mõlemat lepingut kasutatakse aretuskoerte peredesse elama paigutamisel, kus perekond saab endale koera, kuid kasvataja säilitab endale koera täieliku või osalise omandiõiguse ning täieliku aretusõiguse. Teisisõnu elab ja kasvab koer oma peres, kuid kasvataja, kes näeb temas potentsiaali oma liini jätkata ja geene edasi kanda, kaasab ta oma kenneli aretusplaanidesse eesmärgiga saada järglasi. Valdavalt on tegu emaskoertega, kuid see võib puudutada ka isaskoeri. Sõltuvalt kasvatajast, koera aretuspotensiaalist ning omavahelisest kokkuleppest kaasab kasvataja koera üldjuhul 1-2 pesakonna aretamisse. Üldjuhul sõlmitakse kokkulepe pesakonna või pesakondade arvule ning selles sisaldub ka koera ülemine vanusepiir, mis ajani kasvataja saab oma õigust realiseerida. Tavaliselt loovutab kasvataja sellistel tingimustel aretuskoertena üks või mõned kutsikad pesakonnast. Ülejäänud kutsikad loovutab kasvataja üldjuhul tavapärase ostu-müügi lepinguga.
Aretuskoerte teistesse peredesse elama paigutamist kasutavad kasvatajad seetõttu, et nende endi kodude mahutavusel on piirid. Teatud arvulist piiri ületavat samojeedi kasvu karja on keeruline jalutada või kasvõi autoga transportida. Tavaline auto mahutab kenasti kaks koera, kolm on võimalik ära mahutada mugandustega (nt suvisel automatkal on seal siiski palav ja kitsas), aga nelja jaoks on juba minibussi vaja. Erinevad kasvatajad kasutavad samasisulisele tehingule erinevaid lepingu vorme, kuid üldjuhul on põhimõte üks: omanik saab koera ning kasvataja aretusõiguse. Kõige suuremaks erinevuseks on üldjuhul kutsika eest tema soetamisel makstav tasu ja selle hilisem tasaarveldamine, mille puhul on erinevatel kasvatajatel erinevad lähenemised.
Kaasomandi leping
Esimeseks variandiks on kaasomand, kus koer on kasvataja ja pere ühisomandis ning kasvatajal on koera üle aretusõigus. Siin on üheks levinud praktikaks, et kutsika kaasomandisse võtmisel maksab pere tema eest hinna, mis on kas täishind või pisut soodsam täishinnast. Hiljem, pesakonna sündimisel, saab pere iga kutsika kohta teatud kokkuleppelise summa tagasi. Suure pesakonna puhul „teenib koer ennast tagasi“ juba esimese pesakonnaga, väikse pesakonna puhul võibolla mitme pesakonnaga. Valdavalt kasutatakse kaasomandi emaskoera mitme pesakonna järglaste saamiseks (enamasti kaks) ning lepitakse kokku koera ka vanuse ülempiiris, mis ajani kasvataja tohib oma õigust realiseerida. Sellisel juhul on tegu tähtajalise kaasomandiga, misjärel saab pere koera ainuomanikuks. Kuid on ka kasvatajaid, kes vanusepiiris kokku ei lepi ning kaasomand on tähtajatu.
Rendi- ehk tingimusliku loovutuse leping
Teine variant on rendi- ehk tingimusliku loovutuse leping, kus perel on koera valdusõigus ning kasvatajal omandi- ja aretusõigus. Perekond maksab kasvatajale koera eest kautsjoni tasu, mis neile kogusummas tagastatakse sõltumata sündinud kutsikate arvust. Kasutan emaskoera aretuses järglaste saamiseks ja tagastan kautsjoni perele peale koera aretuses osalemist. Minu kennelis on kautsjoni tasuks 70% koera täishinnast. Selle lepingulise suhte tavapärane praktika on ka vanuse ülempiiri rakendamine, mis ajani ma seda teha tohin. Koer saab täielikult oma perekonna omandiks peale kokku lepitud aretuses osalemist või kokku lepitud vanuse saabumist. Juhul, kui koera terviseuuringu tulemused või muud põhjused ei võimalda koera aretuses kasutamist läheb koera omandiõigus perekonnale üle siis, kui selline informatsioon saabub.
Muud lisatingimused
Muud lisatingimused on mõlema lepingulise lahenduse puhul üldjuhul samad. Perekond katab koeraga kaasnevad igapäevakulud nagu näiteks toit, veterinaarteenus, karvahoolduskulud, koolituskulud vms. Kasvataja katab kõik koera aretuses kasutamisega kaasnevad kulud nagu näiteks kulud paaritusele, pesakonna sünnile ja kasvatamisele. Koera näitustel osalemisega seonduvad kulud võidakse jagada pooleks või võib need kasvataja enda kanda võtta. Näitustel osalemine on osa aretuskoera elust, kuid seda pole põhjust liigselt karta. Üldjuhul jäävad näitused koera esimesse kahte-kolme eluaastasse ning tihtipeale võib need kuni kahekäe sõrmedel kokku lugeda. On koeri, kes osalevad näitustel rohkem ja on koeri, kes osalevad vähem. On koeri, kes sõidavad näitustele ka teistesse riikidesse ning on koeri, kelle näitused piirduvad vaid koduriigiga. Minule meeldib omanikuga ühiselt koera näitusteks treenida ja ette valmistada ning ühiselt näitustel käia. Juhul, kui omanik ei soovi näitustel osaleda, siis ka see on lubatud, kuid sellisel juhul peaks omanikul olema valmisolek koer minu, kui kasvatajaga koos näitusele saata. Oma koeri ja kasvandikke esitlen näitustel ise, kuid olen valmis toetama perekonda ka selliselt, et koera pereliige suudaks seda soovikorral ka ise teha. Omanikult ootan valmisolekut panustada treeningusse ja karvahooldusesse ning kindlasti valmisolekut teha minuga koera kasvatamisel koostööd ja olla kontaktis.
Kutsikate saamise periood
On peresid, kellele kaasomand või tingimuslik loovutamine sobib ning on peresid, kes kõhklevad. Viimasel juhul on tihti põhjuseks asjaolu, et emaskoer peab kutsikate saamiseks ajutiselt kasvataja juurde kolima (umbes kaheks kuuks). Kõhklemiseks pole siiski põhjust. Minu kennelis on koerad minu perekond sõltumata sellest, kas nad elavad koos minu või oma perega. Armastan neid kõiki ja annan neile parima võimaliku kodu. Seetõttu tähtsustan ka eelmainitud koostööd – kutsikate saamise ajaks on koer harjunud minu ja minu koertega ning tunneb ennast minu juures hästi. Lisaks pakuvad erinevad tehnoloogilised vahendid tänapäeval mugavaid lahendusi hoidmaks perekonda kursis, kuidas nende koeral ja tema kutsikatel läheb. Olen edukalt kasutanud pesakasti kaamerat, millest perekond saab neile sobival ajal koera ja kutsikaid jälgida. Lisaks videoklipid ja külaskäigud. Kaasan perekonda hea meelega kutsikate kasvamisse.
Miks valida selline koostöö vorm?
Minu poolt kasutatav tingimusliku loovutuse leping on hea võimalus nendele, kellel pole võibolla koheselt rahalisi vahendeid koera eest kogu hinna välja käimiseks. Kautsjoni tasu kuulub peale pesakonna saamist tagastamisele. Lepingu periood on selgelt piiritletud ning seotud koera vanusega. Miks veel sellist lahendust valida? Perekond saab pesakonna parima kutsika ning kuhjaga tasuta nõu ja koolitust, samuti saab perekond väga isikliku kontakti ja ohtralt personaalset tuge ning juhul, kui on huvi mõne koeraspordi valdkonna vastu, kuid kogemus selleks puudub, on parim võimalik lahendus sellega kasvataja juhendamisel algust teha. Lisaks annab perekond sellega oma panuse nende endi armastatud koeratõu kestma jäämisele.
Kaasomandi ja tingimusliku loovutuse osas on erinevatel kasvatajatel erinevad nägemused ja tingimused. Siin artiklis on kirjeldatud minu kenneli praktikat. Loe lisaks ka minu artiklit sellest, kuidas valida kasvatajat ning tutvu tõuga.